Sayfalar

31 Ocak 2017 Salı

Annemmm


Nereden başlasam nasıl anlatsam bilemiyorum..
Hayatımın en kötü 2. kışını yaşıyorum..
Eylül sonuydu sanırım eşime hiç sevmiyorum kışı bak yine kış geliyor,yine içim sıkılıyor,bunalıyorum,çabucak geçsin demiştim..Bunu söylememden 1 ay sonra tam da üstte paylaştığım güzel kareden kısa bir süre sonra başladı kaygı dolu günlerimiz..
Beni takip edenler bilir zaten annem gecen yıl Rahim CA ameliyatı olmuştu..Sürekli takipleri yapılan biri.Her üç ayda bir birsürü tetkik yapılıyor.Ramazan ayında hafif  karın bölgesinde ağrı olunca durumu doktorumuza bildirdik..Ardından MR,Tomografi,PET yetmedi Girişimsel Cerrahi yoluyla doku alında.Tabi bu çok uzun süren bir süreç.Her tetkiki yaptırmak ve sonuç almak belli bir zaman gerektiriyor.Bu aşama anneciğim acılarla kıvranırken bizlerde etrafında çaresizce çırpınıyoruz..Hep bir sonuç bekleme süreci..
Ekim sonuydu ağrıları dayanılmaz boyuta gelip hastaneye gidip acilde iki gün kalışımız..Zar zor yatış alabilmiştik hastaneye..
Tabi hala bir sonuç olmadığı için karın ağrısı ile yattık hastaneye..Çok ağrısı var ya hiç yormuyoruz kansere..Kanser ağrısız olur..Zaten takibi yapılıyor olsa çıkardı..
1. hafta,2.hafta hastanede artık günler değil haftalar bir birini takip ediyor..Bu sürede tanı kondu..Pankreas CA...Annem bilmiyor..Gizliyoruz..Üzülmesin..Netten araştırma yapıyorum her okuduğumda ayrı yıkılıyorum.Ama güçlü olmam lazım,öyle olmaya çalışıyorum..Tabi bu esnada bir de kızımdan ilk kez ayrı kalıyorum onun yükü de ayrı..Ablam bebeği olduğu için kalamıyor..Neyseki teyzemler gelmişti arada bir kızımı görmek için 1,2 geceliğine eve gidiyordum..Ve böylece hastanede gecen 2,5 ay..
3.haftaydı sanırım  pankreastaki büyüme safrayı tıkamıştı annem sarılık oldu..Yavaş yavaş başlayan sararma artarak göz bebeklerinin bile sararmasına sebep oldu..
Tanı konunca hastane konseyi operasyon kararı aldı,aldı da yoğun bakım sorunu var..Derken başka hastaneye sevk edildik..7 hafta sonra ameliyata alındı..Öyle umutluyuz ki..Ameliyat iyi gececek,toparlıyacak herşey yoluna girecek..Ameliyat günü kabusumuzun diğer bir döngüsü oldu..Operasyon sırasında doktorumuz çıktı bizlerle konuşmak için..Kızlar durum hiç umduğumuz gibi değil,tüm damarları tutulmuş,operasyona devam edersem çok riskli %10 yaşama şansı var..Öylece geri kapatıldı..
Ameliyat sonrası ise herşey daha da zorlaştı..Ameliyatta yapılan bir müdahale ile midede yırtılma oldu..Yırtılma nedeniyle yediği,içtiği deri altına sızıyordu dikişleri tam kapanıcaktı ki geri açıldı.Her aldığı besin karnından geri geliyordu...
Operasyon sonrası vücut fonsiyonlarının normale dönmesi için bol yürüyüş önerilir..Bir gece ısrar ediyorum anneme ''hadi annecim 10 adım'' diye..Bir an bir baktım annem sapsarı olmuş..Hemen hemşireye haber verdim ki tansiyon 6 ya 4 olmuş.
Bundan sebep ayağa kalkamaz hale geldi..Çünkü ayağa kalktığında daha çok akıyor,aşırı sıvı kaybı tansiyonunu düşürüyordu.
Karın içi sıvı birikimi zamanla akciğerleri etkiledi..Bilinç yavaş yavaş gitmeye başladı..
Hava takviyesi yapıyorduk,saturasyonun cihaz takılı olduğu halde 83 e indiğini görmemle doktora koşmam bir oldu.(hastanede uzun süre kalınca tecrübe ediniyosunuz,o gün serviste entübe edilen  4.hastaydı annem).Doktor hemen entübe edicez diye geldi...Hemşireler,doktorlar koşturuyorlar bizi çıkardılar..
Bi tuhaflık var belli,her geçen dakika daha çok kişi giriyor,daha çok cihaz getiriliyor..
13 Ocak Cuma tam öğlen saatiydi..Meğer anneciğimin kalbi durmuş..Tekrardan çalıştırılmış..
Sonra içeri alındık bir kişiye izin vardı,ricayla ablamla ikimiz girdik...Bir sürü cihaza bağlanmıştı yoğun bakımda yer ayarlanmasını beklerken oda yoğun bakıma dönmüştü..
Yoğun bakıma gidene kadar 3 kez daha durup yeniden çalıştırıldı kalbi..Öyle direndi öyle direndi annem,bizi annesiz torunlarını ananesiz bırakmamak için..Gece 11 gibi yenik düştü kalbi anneciğimin....
Bir yarımı 7 yıl önce kaybetmiştim kanserle diğer yarımı da 7 yıl sonra yine kanser aldı..Hem anne hem babasız kaldım..Anne,babanız hayattaysa her zaman çocuksunuz..3 gün önce doğum günümdü yolun yarısına annemsiz girmek nasıl acıydı..Ve artık hiçbir zaman çocuk olamayacağım gerçeğinin acısı tam içimde..
Üstteki karede son mutlu anımız olarak kalıcak bizlere..Kızımaysa hala söylemedik..Uzunca bir süre söylememe kararı aldık..Annem en iyi arkadaşıydı çünkü..Her gün en az 10 farklı sebeple anıyor..Anne bak ananemin ''A'' sı,anne bak kedininin gözleri ananemin gibi mavi,anne annem şimdi ne yapıyordur kahvaltısını yapmışmıdır...O böyle sürekli bahsederken yüreğim daha bir paramparça..Hatta telefonla konuşmak istedi ne yapacağımı şaşırdım..
Hayatın yükü herkesin omuzlarına farklı biniyor..Acıysa kesinlikle düştüğü yeri yakıyor..Öyle canım yanıyor,öyle canım yanıyor ki..Anne başka,boşluğu çok derin yara..
Öyle çok özlüyorum ki,bir daha hiç varlığını hissedemeyecek olmak nefesimi kesiyor :(
Nurlar içinde yat inşallah,mekanın cennet olsun annemmm..
Birgün yine kavuşucaz inşallah..

21 yorum:

 1. Gozyaslari icinde okudum. Allah mekanini cennet etsin insallah. Geride kalanlarada sabirlar versin. Ne yazikki kelimelerin kifayetsiz kaldigi yer burasi.:((

  YanıtlaSil
 2. başınız sağolsun , anne acısı bambaşka, Allah rahmet eylesin...

  YanıtlaSil
 3. Başınız sağolsun,Allah rahmet eylesin çok çok sabır diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Başınız sağolsun çok üzüldüm. Allah size sabır versin...

  YanıtlaSil
 5. Başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun inşallah.

  YanıtlaSil
 6. Ahh öyle etkilendim üzüldüm ki...Allahım sabırlar versin mekanı cennet olsun...

  YanıtlaSil
 7. Allah sabır versin, huzur içinde olsun annen...

  YanıtlaSil
 8. demek ondan yoktun..insan kötüye yormak istemiyor
  canm benim yazıyı okurken hep umutluydum sonra yıkıldım kötü son düşünmek istemedim belkide
  Allah sabır versin bi tesellisi yok
  canm arkadaşım

  YanıtlaSil
 9. soyleyecek birşey bulamıyor insan ne denebilir ki rabbim mekanını cennet etsin çok uzun süredir yoktunuz zaten birşeyler olduğunu sezdım ama insan inşallah değildir diyor rabbim sabırlar versin sabrınızı artırsın Allah rahmet etsin

  YanıtlaSil
 10. Canım canım ... Söylecek söz bulamadım . Allah rahmet eylesin , mekanı cennet olsun inşallah !
  Sabır canım sabır... Evladın için, eşin için tüm sevdiklerin için sabır ...

  YanıtlaSil
 11. Balım benim ne yazacağım ne diyeceğimi bilmeden burayı dolduruyorum resmen beynim uyuştu aynı süreci bende yaşadım annemin yüzüne bakakalırdım bişey olmasın diye ama malesef ve babmıda aynı hastalıktan kaybettim gerçektende annesiz babasız kalmayı yaşayanlar bilir ve hala özlüyor birilerin seslerini simalarını anneme benzettiğimde kötü oluyorum:(( sana büyük sabırlar diliyorum rabbim sizlere ömür versin anneciğinde cennet hatunu olsun.

  YanıtlaSil
 12. Çok çok üzüldüm. Çok zor günler yaşamışsınız. Allah rahmet eylesin. Nurlar içinde yatsın. Sizede çok büyük sabırlar diliyorum. Ama ne mutluki evlatlık görevinizi yerine getirip hep yanında olmuşsunuz. Allahım daha büyük acılarla sınamasın. Başınız sağolsun.

  YanıtlaSil
 13. Allah bol sabır versin size ve ailenize.Anneciğinizin mekanı cennet olsun...Ayşe

  YanıtlaSil
 14. canım Allah rahmet eylesin. inan sanki yakınımmışsın gibi üzüldüm. Allah bolca sabır versin ...

  YanıtlaSil
 15. allah sabır versin.Mekanı cennet olsun.Çok büyük bir acı :(

  YanıtlaSil
 16. En yakınını kaybetmenin acısı hiçbirşeye benzemiyor gerçekten. Abimi kaybettiğimde bundan daha büyük acı yok diyordum yaşayamam nasıl devam edicez diyordum ama yüce Rabbim sabrını veriyor. Hiçbir acı birbirine benzemez, herkesin acısı derin,büyük..bir gün sevdiklerimize kavuşacağız elbet. Mekanı Cennet olsun, başınız sağolsun cnm...

  YanıtlaSil
 17. allah sabır versin canım şimdi gördüm çok üzüldüm:(

  YanıtlaSil
 18. çok başınız sağ olsun.Allah rahmet eylesin

  YanıtlaSil
 19. Allah sabır versin ,acısı hiç geçmiyor :(en mutlu günün bile en acı günün gibi yaşanıyor .çok zor :(Allah gani gani rahmet etsin ,sabırlar versin sizlere

  YanıtlaSil
 20. Allahım bir an için mutlu bir son bekledim... Okurken umudumu hiç yitirmedim... Rabbim size ve ailenize sabır versin... Evlatlarınızsa henüz bilmiyorlar ama büyüdüklerinde anlayacaklar eksikliğini...

  YanıtlaSil
 21. Başınız sağolsun canım çok üzüldüm rabbim sizlere uzun sağlıklı ömür nasip etsin...

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...